ΗΜΕΡΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΑΚΟΥΣΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ 2019

29 Νοεμβρίου 2019 to 1 Δεκεμβρίου 2019

ΗΜΕΡΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΑΚΟΥΣΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ 2019

29/11-30/11 και 1/12/2019 στο Ωδείο Αθηνών

Μια συνδιοργάνωση του Ελληνικού Συνδέσμου Συνθετών Ηλεκτροακουστικής Μουσικής (ΕΣΣΗΜ) και του Ωδείου Αθηνών

 

Οι «Ημέρες Ηλεκτροακουστικής Μουσικής» αποτελούν την σημαντικότερη ετήσια εκδήλωση του ΕΣΣΗΜ (www.essim.gr) κατά την οποία τα μέλη του συναντώνται και παρουσιάζουν σε σειρά συναυλιών, διαλέξεων, σεμιναρίων, κλπ. τις πιο πρόσφατες δημιουργίες τους. Διοργανώνονται από το 2002 σε συνεργασία με ακαδημαϊκά ιδρύματα όπως το Ιόνιο Πανεπιστήμιο, το ΤΕΙ Κρήτης, και το ΤΕΙ Ιονίων Νήσων. Τα τελευταία χρόνια, μέσα από τη συνεργασία του ΕΣΣΗΜ με τη Διεθνή Συνομοσπονδία Ηλεκτροακουστικής Μουσικής (ICEM), η εκδήλωση έχει αρχίσει να αποκτάει και διεθνές προφίλ με προσκεκλημένους και εκτελέσεις έργων συνθετών από το εξωτερικό. 

Φέτος είναι η πρώτη φορά που οι «Ημέρες Ηλεκτροακουστικής Μουσικής» θα διεξαχθούν στην Αθήνα και συγκεκριμένα στην αίθουσα «Άρης Γαρουφαλής» του Ωδείου Αθηνών, το οποίο είναι και συνδιοργανωτής.

Ένα τριήμερο σύγχρονης μουσικής, ηχοτοπίων, live electronics, μικτών έργων με βίντεο και/ή ακουστικά όργανα και σύστημα πολλαπλών ηχείων με τρισδιάστατη διάχυση του ήχου στο χώρο, που υπόσχεται μια ανεπανάληπτη εμπειρία, πάντα με ελεύθερη είσοδο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Παρασκευή 29.11.2019

Αίθουσα «Άρης Γαρουφαλής»

1η συναυλια –  ώρα 19:00
ΠΑΝΔΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ STEREO 04:52 ALONE IN A NIGHTMARE
ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗ ΑΝΝΑ STEREO 06:32 A BAT IN MY ROOM
ΣΙΝΑΝΗΣ ΣΕΡΓΙΟΣ STEREO 09:00 EDELWEISS
ΘΕΟΛΟΓΙΤΗ ΜΑΡΙΛΟΥ STEREO 07:00 SUL.TASTO
ΙΩΣΗΦ ΚΛΟΣ STEREO 05:22 ΣΠΕΡΝΤΛΜΠΕΡΝΤ
ΦΑΣΣΙΑΝΟΣ ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ STEREO 14:11 ELECTROSANTOURI
ΣΑΚΑΓΙΑΝ ΦΙΛΙΠΠΟΣ STEREO 08:21 PAR L’USURE

 

2η συναυλία – ώρα 20:00
ΔΗΜΑ ΑΝΤΥ STEREO + LIVE VOICE 10:00 MERGING DIMENSIONS
Φωνή: Moire Lavelle
ΚΑΛΟΔΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ STEREO 06:00 NATURAL SPECTRUMS
ΚΑΝΕΛΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ STEREO 11:55 SPACES AND PLACES
ΔΑΟΥΤΗΣ ΑΚΗΣ STEREO 04:58 MY HAUNTING SINS
ΕΠΙΤΗΔΕΙΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ STEREO 13:30 LIQUID DREAMING
ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ STEREO 09:00 PARTICLE CHANT

 

3η συναυλία – ώρα 21:00  
ΜΟΣΧΟΣ ΚΩΣΤΑΣ LIVE LAPTOP+VOICE

Φωνή: Nastazia Beikof

6:00 ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ
ΒΑΛΣΑΜΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΣ STEREO 15:00 LE JARDIN SECRET
ΡΟΥΠΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ STEREO 12:00 HEAVEN
ΚΟΚΚΟΡΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ STEREO 07:00 GRANULAR MOSAICING
ΤΖΕΔΑΚΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ STEREO 14:02 ΤΣΙΟΥ

 

 

 

https://meres2019.wordpress.com

 

 

 

 

 

Σάββατο 30.11.2019

Αίθουσα «Άρης Γαρουφαλής»

1η συναυλία – ώρα 18:00
Μέρος α‘ : έργα μελών της International Confederation of Electroacoustic Music (ICEM/CIME)
Miguel Azguime (Πορτογαλία) STEREO 7:51 Comunicações (1998)
Todor Todoroff (Βέλγιο – FeBeMe) STEREO 10:21 Rupture d’ equilibre (1993/97)
Louise Rossiter (Ηνωμ.Βασίλειο – BEAN) STEREO 10:07 Homo machina (2018)
Μέρος β’:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΒΕΛΙΑΝΙΤΗΣ 4-CH 20:00 ΟΡΕΣΤΕΙΑ

 

2η συναυλία – ώρα 19:00  
 
ΜΟΝΟΠΩΛΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ LIVE 15:00 LIVE ELECTRONICS
ΘΕΟΧΑΡΙΔΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ LIVE 10:00 LIVE ELECTRONICS
ΧΩΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ STEREO 22:25 ΠΕΡΝΩ

 

 

3η συναυλία – ώρα 20:00  
ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΒΙΝΤΕΟ + LIVE +

STEREO (2 LAPTOPS)

Βίντεο: Ορφέας Παυλίδης

20:00 ΚΟΣΜΙΚΕΣ ΧΟΡΔΕΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ 6-CH, ΒΙΝΤΕΟ 06:34 THE MEMORY PASSAGE
ΜΝΙΕΣΤΡΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΒΙΝΤΕΟ+STEREO 04:30 THE BEAUTIFUL FISH
ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ 6-CH 07:50 CLAUSTRO_DRFT
ΛΟΥΦΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ STEREO 12:30 ΒΑΘΥΣΦΑΙΡΑ

 

4η συναυλία – ώρα 21:00  
ΛΩΤΗΣ ΘΟΔΩΡΗΣ LIVE+ΑΦΗΓΗΤΗΣ 10:00 SILENT LANDSCAPES/WINTER LANDSCAPE/BRUSSELS
ΣΑΒΒΑ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 8-CH 16:40 MOMENTS OF LIBERTY IV: TOWARDS THE SEA
ΜΝΙΕΣΤΡΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΒΙΝΤΕΟ+

8-TRACK SOUND

14:00 BRAINRINTH
ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΒΙΝΤΕΟ

Βίντεο: Simona Sarchi

09:21 MERCURIAL ACHERON

 

https://meres2019.wordpress.com

 

 

Κυριακή 01.12.2019

Αίθουσα 35

Workshop – ώρα 17:00:

Zάννος Ιωάννης: Χρήση αισθητήρων κίνησης για έλεγχο μουσικής με κίνηση του σώματος

 

Αίθουσα «Άρης Γαρουφαλής»

1η συναυλία – ώρα 19:00
ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΟΡΕΣΤΗΣ LIVE + ΒΕΑΤΒΟΧ + LAPTOP 8 CH

Beatbox: Στέλιος Γαργάλας

6:00 BITVOX
ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ STEREO 2:49 ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ Α ΚΑΙ Γ
ΜΠΑΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ STEREO 08:40 APOPHATIC_SPECTRALISM_X
ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΗΝΑΣ STEREO 06:00 MEDEA/2
ΚΟΚΚΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ STEREO 19:00 ΑΡΜΥΡΑ

 

2η συναυλία – ώρα 20:00
ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ CELLO & LIVE ELECTRONICS

Τσέλο: Κολοβού Μαρίνα

11:00 MEDUSA IN SOMNO
ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΣΟΥΡΟΥΛΛΑ ΑΝΤΡΙΑ STEREO 06:39 POTHOS:MEDEA
ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΣΟΦΟΚΛΗΣ 4-CH 08:16 FOR NOW
ΜΥΖΗΘΡΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ STEREO 07:30 1973
ΣΤΕΦΑΤΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ STEREO 05:04 ΑΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ
ΠΟΛΥΜΕΝΕΑΣ ΛΙΟΝΤΗΡΗΣ ΘΑΝΟΣ STEREO 08:55 SUN BLEACHED

 

3η συναυλία – ώρα 21:00
ΠΟΛΥΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΟΣ LIVE 05:00 LIVE ELECTRONIC MUSIC
ΖΑΝΝΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ LIVE 10:00 IDE-SCENES
ΜΑΚΡΗΣ ΝΙΚΟΣ LIVE (ΚΟΥΙΝΤΕΤΟ)

Ντίνος Μάνος, Κυραναστάσης Δημήτρης,

Κωνσταντινίδης Χρήστος, Παλαιολόγου Λουκία,

Μακρής Νίκος

20:00 DASATA

 

https://meres2019.wordpress.com

© 2016-2017 ΩΔΕΙΟN ΑΘΗΝΩΝ - All rights reserved | ΟΡΟΙ ΧΡΗΣΗΣ | Mindcrafted by Scicada.eu